Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolniczy Przegląd TechnicznyNowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy zmiany dotyczące agencji rolnych są korzystne dla rolników?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Text
Text
Artykuł z numeru: 2/2010
Dodatkowe KM

Na rynku działa już kilka firm oferujących podnoszenie mocy ciągników i rolnicy coraz częściej korzystają z ich usług. Jednym z nich jest Jacek Hecht z Kłodzka, który ma teraz Claasa Aresa 657 ATZ o mocy 140,2 KM (zmierzona na WOM). Fabrycznie ciągnik ten miał 117,8 KM mocy na WOM, co odpowiada ok. 129 KM silnika.
 
 
Jacek Hecht gospodaruje na glebach ciężkich położonych w górzystym terenie. Okazało się, że aby w tych warunkach sprawnie pracować z 3-metrowym kultywatorem podorywkowym i agregatem uprawowo-siewnym o takiej samej szerokości roboczej, fabryczna moc nominalna Claas'a Ares-a 657 ATZ wynosząca 117,8 KM (zmierzona na WOM) była zbyt mała. Dlatego rolnik z Kłodzka zdecydował się zwiększyć moc swojego ciągnika. Zrobił to przed żniwami 2009 r., czyli pół roku po wygaśnięciu gwarancji na traktor.
 

 
Niepewność kuracji wzmacniającej
 
Jacek Hecht bił się z myślami, czy warto ingerować w fabryczne ustawienia silnika, bo obawiał się m.in. czy nie będzie się przegrzewał. Z drugiej strony był prawie pewien, że większość podzespołów jego Claas-a Aresa 657 ATZ jest identyczna jak w Claas-ie Aresie 697 ATZ o mocy prawie 150 KM. W końcu to ciągniki z tego samego typoszeregu mające silniki marki John Deere o takiej samej pojemności. Różnice w zakresie silnika dotyczą głównie innego ustawienia sterowania wtryskiem paliwa i generowania momentu obrotowego w zależności od obciążenia oraz prędkości obrotowej silnika. Tego typu zależności występują u prawie wszystkich producentów ciągników. Dlatego zwiększanie mocy ciągnika z danej serii najlepiej przeprowadzać na modelu ją rozpoczynającym, czyli mającym silnik generujący najmniej KM w rodzinie. Mimo to nawet ciągniki z najwyższej serii mają ustalony przez producentów zapas mocy wynoszący co najmniej 40%.
 
Mocniejszy po 4 godzinach
 
Rolnik z Kłodzka po długich poszukiwaniach i rozeznaniu tematu zdecydował się na usługę firmy „44tuning”, która w gospodarstwie przeprowadziła modernizację ciągnika. Cała operacja zwiększenia mocy Claasa Aresa 657 ATZ trwała cztery godziny. Nie polegała ona jednak na zamontowaniu powerboxa, ale na wykonaniu nowego korzystniejszego oprogramowania sterującego pracą silnika.
 
Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek ingerencji w oprogramowanie silnika rolnik został poinformowany o możliwościach przyrostu mocy i momentu obrotowego. Zostały one ustalone na podstawie wieku ciągnika, rodzaju wykonywanym nim prac oraz dostępnych firmie informacji. Zdobywa je m.in. badając ciągniki w swoich dwóch ośrodkach badawczo-rozwojowych za granicą gdzie zwiększanie mocy ciągników wśród rolników jest bardzo popularne. Pan Jacek Hecht wybrał jeden z najniższych z dostępnych poziomów podniesienia mocy i momentu obrotowego – czyli o ok. 25 KM i 150 Nm. Według firmy „44tuning” maksymalne granice bezpiecznego wzrostu tych parametrów w tym silniku marki John Deere wynosiły…
 
Więcej na łamach RPT 02/2010
 
Krzysztof Płocki
Zdjęcia Jacek Hecht, firmowe
 
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone

Warning: include_once(content/info/popText.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/virtualki/97732/rpt/index.php on line 254 Warning: include_once(): Failed opening 'content/info/popText.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/virtualki/97732/rpt/index.php on line 254