Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolniczy Przegląd TechnicznyNowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz swoje zbiory kukurydzy na kiszonkę?
 
Dobrze
Źle
Trudno powiedzieć


Text
Text
Artykuł z numeru: 11/2010
Rolnictwo precyzyjne w kombajnach zbożowych

Plon z satelity
 
Oprócz automatycznego prowadzenia kombajnu zbożowego w łanie, do systemów rolnictwa precyzyjnego wykorzystywanych podczas żniw, zaliczamy także mapowanie plonu oraz telemetrię. O ile tworzenie map plonowania podczas żniw liczy sobie już kilkanaście lat, to systemy telemetryczne są bardzo młodą dziedziną.
 
W kombajnach John Deere, jeśli chcemy podglądać dane podczas jazdy dotyczące wysokości plonu w poszczególnych kwaterach danego pola, musimy zainwestować w najbardziej rozbudowany terminal typu Greenstar oznaczony jako GS2 2600. Oprócz okienka z mapą plonowania możemy też obok obserwować uśrednioną wilgotność nasion oraz uśredniony plon w przeliczeniu na suche ziarno.

Elementem rolnictwa precyzyjnego zarezerwowanym na seryjną skalę na razie jedynie dla kombajnów zbożowych jest funkcja mapowania plonu. Tylko niektóre rodziny kombajnów są do tej możliwości dostosowane. Niezbędnym wyposażeniem jest bowiem czujnik plonu oraz wilgotności wraz z modułem przetwarzającym oba parametry oraz obrazującym te wielkości na ekranie własnego komputera pokładowego bądź ewentualnie dodatkowego. Z pomocą niektórych terminali pełną mapę plonu wraz z izoliniami, przedstawiającymi obszary jego wielkości, można podejrzeć w czasie rzeczywistym podczas pracy, zaś w niektórych przypadkach dopiero po przetworzeniu zarejestrowanych danych za pomocą biurowego oprogramowania.
 

W maszynach New Holland serii CX8000 i CR9000 firmy New Holland masa ziarna jest bezpośrednio mierzona przez płytkę uderzeniową (u góry). Wilgotnościomierz z kolei zamontowany jest na  budowie
przenośnika ziarnowego.
Z tłokiem na ziarno

Amerykańska firma John Deere pozwala rejestrować i monitorować plon w kombajnach serii W, T, C i S. Funkcję tą najłatwiej uruchomić w maszynach z tzw. grupy 'i' (intelligence), gdyż posiadają one w standardzie m.in. wagowy czujnik plonu, oporowy czujnik wilgotności, HarvestDoc oraz AutoTrac Ready. Aby podglądać dane podczas jazdy, dotyczące wysokości plonu w poszczególnych kwaterach danego pola, musimy zainwestować w najbardziej rozbudowany terminal typu Greenstar oznaczony jako GS2 2600. Stworzone mapy monitorowane są na jego kolorowym, dotykowym, 10.4-calowym wyświetlaczu. Zainstalowane w Greenstarze oprogramowanie HarvestDoc służy do zbierania i gromadzenia informacji odnośnie przebiegu parametrów plonu i wilgotności. Z kolei HarvestMonitor pozwala na bieżąco obserwować te wielkości w postaci mapy na ekranie komputera. Po przeniesieniu, za pomocą portu USB, map wydajności do komputera domowego, można m.in. korzystając z oprogramowania JD office stworzyć mapę dawkowania nawozu dla rozsiewacza nawozów.
 
Sensor plonu, umieszczony na wylocie z łopatkowego przenośnika ziarnowego, mierzy siłę uderzeniową strumienia ziarna. Jego kalibracja jest bardzo prosta i jednorazowa. W tym celu wystarczy zważyć przyczepę z odebranym z określonego kawałka pola plonem, następnie pomniejszyć o masę własną środka transportowego i porównać z uśrednioną pod względem masy i wilgotności, wartością zmierzoną przez czujnik wagowy kombajnu. Producent podaje tolerancję błędu pomiaru plonu na poziomie 3%. Z kolei dokładność wilgotnościomierza szacowana jest na 1%. Wspomniany czujnik nie jest standardowo umieszczony na boku przenośnika ziarnowego, jak ma to obecnie miejsce u większości konkurentów. John Deere zdecydował się umiejscowić go w zbiorniku ziarna. Część nasion po kontakcie z płytkę uderzeniową do pomiaru plonu dostaje się do komory pomiarowej wilgotnościomierza. Interesującym rozwiązaniem jest elektrycznie napędzany tłok, który po każdym pomiarze czyści kanał z pozostałości, mogących fałszować wynik.
 
Tylko Lexion i Tucano

Kombajny marki Claas, które do niedawno oznaczano naklejką 'Agrocom on-board' miały dodatkowo w standardzie zamontowany kwantymetr, czyli fotokomórkę do pomiaru plonu oraz wilgotnościomierz wraz modułem przetwarzającym te sygnały na dane zrozumiałe dla komputera pokładowego CEBIS. Za taką aparaturę z możliwością mapowania plonu względem położenia maszyny na polu, należy dopłacić ok. 4000 euro netto. W cenie tej zawarte jest także oprogramowanie biurowe Agro-Map, oferowane przez Claas Agrosystems (w Polsce znany jako Agrocom Polska). Możliwość taką stwarzają jednak tylko kombajny serii Tucano i Lexion.
 
Podana wartość dotyczy jednak maszyn wyposażonych już w GPS Pilot, czyli satelitarną instalację nawigacyjną do jazdy równoległej. Obecnie stosowane przez Claas Agrosystems anteny – CDA3-RTK bądź AG262 pozwalają w pełni obsłużyć wszystkie pakiety rolnictwa precyzyjnego jednocześnie. Warto jednak dodać, że w starszych rozwiązaniach z antenami o częstotliwości 1 Hz konieczne było instalowanie dwóch odbiorników sygnału satelitarnego – oddzielnego do mapowania i oddzielnego do jazdy równoległej. Możemy się także spotkać z kombajnami Lexion, wyposażonymi wyłącznie w pozycjonowanie do mapowania plonu. Wtedy montowany jest niewielki odbiornik satelitarny typu Garmin, co ciekawe nie na dachu, a w dachu kabiny.
 


Terminal AFS 600 Pro, instalowany standardowo w większej serii 20 marki Case IH, a także na życzenie w mniejszych modelach z rodziny 88 pozwala obsługiwać zarówno operacje powiązane z ustawianiem i kontrolą samego kombajnu, jak i pełnym rolnictwem precyzyjnym.
 
 
Ten kombajn korzysta aż z trzech różnych anten rolnictwa precyzyjnego. Odbiornik na dachu służy do jazdy równoległej. W tym samy celu wykorzystywany jest radiomodem systemu korekcyjnego BaseLine HD, ulokowany na powierzchni bocznej klapy zbiornika ziarna. Z kolei na przedniej płycie zbiornika nasion zamocowana jest osobna antena z oferty Trimble, służąca wyłącznie do mapowania plonu.
 

Claas Telematics to układ telemetryczny montowany m.in. w kombajnach serii Tucano i Lexion.
 
PLM i AFS w CNH

Pakiety rolnictwa precyzyjnego firmy New Holland zgrupowane są pod hasłem PLM, czyli Precision Land Management, zaś w przypadku Case IH – AFS, czyli Advanced Farming Systems. Poza systemami IntelliSteer i AccuGuide do automatycznej jazdy równoległej obejmują także możliwość mapowania plonu. Cena podstawowego zestawu z korektorem EGNOS, mapowaniem plonu i kombajnem 'IntelliSteer Ready' kształtuje się na poziomie 45 000 zł netto. Samo mapowanie plonu, w dwóch najmocniejszych seriach firmy New Holland – CX8000 i CR9000, kosztuje ok. 22 000 zł netto. W maszynach tych wykorzystano podobne rozwiązanie do pomiaru wielkości plonu, jak w okrętach żniwnych marki John Deere. Masa ziarna jest bezpośrednio mierzona przez płytkę uderzeniową. Wilgotnościomierz z kolei zamontowany jest na obudowie przenośnika ziarnowego. Obie wielkości dotyczące właściwości zbieranych nasion, można na bieżąco monitorować na ekranie pokładowego komputera IntelliView III….

Więcej w RPT 11/2010

Przemysław Olszewski
Zdjęcia autor, RPT, firmowe
 
 
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone

Warning: include_once(content/info/popText.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/virtualki/97732/rpt/index.php on line 254 Warning: include_once(): Failed opening 'content/info/popText.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/virtualki/97732/rpt/index.php on line 254