Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolniczy Przegląd TechnicznyNowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz swoje zbiory kukurydzy na kiszonkę?
 
Dobrze
Źle
Trudno powiedzieć


Text
Text
Artykuł z numeru: 6/2011
Siewnik Gaspardo MTE BB
 
Przekładka w 3 godziny
 
Przystosowanie siewnika pierwotnie przeznaczonego do siewu kukurydzy, nawysiew buraków i z powrotem –często nie należy do zadań łatwych i przyjemnych.
 
 
Marcin Kowalski z Unisławia, k. Bydgoszczy w sezonie codziennie otrzymuje zamówienia na przesianie wypadłych po przymrozkach buraków, albo wysiewu kukurydzy na polach po rzepaku, z którego z racji suszy lub przymrozków już nic nie będzie. Zdobyte doświadczenie i wprawa pozwalają Marcinowi Kowalskiemu wraz z bratem lub z pomocą kolegi, na przezbrojenie i ustawienie siewnika z siewu kukurydzy na siew buraka i odwrotnie w nieco ponad 3 godziny. Przyglądaliśmy się takiej operacji.
- Kupując siewnik do kukurydzy, nie miałem pojęcia, że będę musiał w zasadzie codziennie demontować i montować sekcje w innych miejscach, aby dostosowywać siewnik do wymagań klientów. Siewnik był kupiony do siewu kukurydzy, nie sądziłem, że będzie taka częsta konieczność zmiany rozstawu sekcji, głównie do siewu buraków. Na pewno gdybym wiedział, co mnie czeka w tak trudnym sezonie jak ten, nie wahałbym się przed zakupem droższego siewnika, ale z wysuwaną ramą, pozwalającą na regulację rozstawy sekcji z kabiny ciągnika – przyznaje Marcin Kowalski.
 
Usługodawca z Unisławia użytkuje sześciorzędowy siewnik Gaspardo MTE BB trzeci sezon. Od tego czasu siewnik zasiał około 1000 ha. - Ten typ maszyny posiada wysuwaną ramę. Nie jest to jednak typ ramy teleskopowej, który pozwala na regulację rozstawy sekcji zgodnie z życzeniem. W tych siewnikach rama składana jest hydraulicznie jedynie na potrzeby bezpiecznego i zgodnego z przepisami ruchu drogowego poruszania się po drogach publicznych - mówi Piotr Matyjasik z Gaspardo Polska. - Dlatego kiedy mamy siewnik standardowo wyposażony w sześć sekcji do wysiewu kukurydzy są one ustawione co 75 cm, to nie da się - zsuwając ramę – przestawić sekcji do międzyrzędzi o wymiarach 45 cm, zalecanych do siewu buraka cukrowego. Aby móc siewnik używać do siewu buraka należy przestawić sekcje z rozstawy 75 na 45 cm. Niestety – należy wykonać to ręcznie – informuje Matyjasik.
 
Wyjęte ze skrajni ramy koła zajmą miejsce po wewnętrznej stronie ramy, a na ich miejsce montowane są sekcje.
 
Koła w środek
 
Siewnik w wersji buraczanej napędzany jest kołami umieszczonymi na zewnętrznych końcach ramy. Zmiana na rozstaw „kukurydziany” obejmuje przestawienie kół, na miejsce „drugich” sekcji, liczonych od obu końców ramy (wg numerów sekcji – 1. i 6.). W celu zmiany rozstawy sekcji musimy koniecznie wymontować wałki napędowe. Inaczej nie uda się wyciągnąć sekcji, bo wałki przechodzą przez obudowy oraz przekładnie kątowe napędu sekcji. Z kolei żeby wymontować wałki napędowe musimy powyjmować wszelkie zabezpieczenia. Wałki są dwa. Dolny – odpowiada za napęd skrzynki przekładniowej przez koła jezdne siewnika. Drugi zaś – wałek dolny – stanowi napęd dla sekcji i otrzymuje napęd od skrzynki przekładniowej. Wałek ten przechodzi właśnie przez przekładnie kątowe napędu sekcji. W tych miejscach wałki są zabezpieczone przetyczkami, pomiędzy którymi znajdują się okrągłe obejmy.
Zewnętrzne części wałków stanową pręty o przekroju kwadratowym. W środkowej części siewnika znajdują się wałki w postaci rur o zwiększonym przekroju, dopasowanym do kształtu części zewnętrznej wałka, tak aby mogła ona wsuwać i wysuwać się z rury podczas składania i rozkładania ramy siewnika (pręt chowa się w rurze). Aby pręty swobodnie wysuwały się – producent przewidział zabezpieczenia skrajne w postaci dwóch podkładek zabezpieczanych skręcanymi obejmami, które utrzymują wałek na swoim miejscu, niezależnie od wsuwania lub wysuwania ramy. Z uwagi na konieczność zmiany szerokości ramy, przewidziano luźne zamocowanie przekładni napędu sekcji, co ułatwia także montaż wałków.
Przed zdemontowaniem wałków napędowych – poza demontażem zabezpieczeń – trzeba także zdjąć pozostałe elementy, które kolidują przy tej operacji. Jest to m.in. czujnik obrotów wałka oraz koła zębate napędu podsiewacza nawozów. Z kolei na końcach wałka dolnego znajdziemy skrajne zabezpieczenia, w postaci pokrywek z zawleczkami.
Operacja demontażu i przekładania sekcji rozpoczyna się od odkręcenia śrub mocujących koła. W przypadku pracy w wersji „buraczanej” maszynę napędzają koła umieszczone na zewnątrz ramy, na jej końcach. Przed odkręceniem prawego koła trzeba poluzować naciągi łańcucha i zdjąć go oraz zsunąć z wałka zębatki, które przekazują napęd z prawego koła na ruchome elementy siewnika. Należy zwrócić uwagę na konieczność podparcia lub przytrzymania znacznika, który jest mocowany tymi samymi śrubami (obejmami), co koła podporowe. Po odkręceniu śrub obejm utrzymujących koło wraz ze znacznikiem – odstawiamy znacznik, ale nie zbyt daleko z uwagi na przewody hydrauliczne od jego sterowania. Obydwa koła odkręcamy w taki sam sposób i odstawiamy znaczniki. Zdementowane koła odkładamy, tymczasem należy zdemontować sekcje nr 1 i 6. Aby przestawić sekcje z wnętrza ramy, na jej końce – trzeba wysunąć ramę. Łatwiej wtedy po pierwsze - dokręcić śruby, a także wyregulować ograniczniki wysuwu i chowania przestawnej belki ramy. W przypadku pozostawienia ustawień ograniczników - belka podczas chowania zniszczyłaby sekcje, bo odległości pomiędzy nimi są już inne. Z kolei podczas wysuwu – nie rozłożyłaby się na oczekiwany, większy rozstaw sekcji. Maszyna nie ma innej możliwości ograniczenia hydraulicznie wymuszanych ruchów teleskopowej ramy, dlatego należy z wyczuciem ustawiać ramę, podczas zakładania ograniczników jej wysuwu. Na miejsce sekcji o numerach 1 i 6 przychodzą odkręcone koła, a na miejsce kół – przekładamy powyższe sekcje.
Należy uważać, zarówno podczas odkręcania jak i dokręcania na czystość śrub. Przy w zasadzie codziennym przekładaniu sekcji, z czasem gwinty stają się wyrobione. Dlatego dokręcać należy nakrętki z rozwagą i delikatnie. Warto natomiast odkręcanie usprawnić sobie kluczem pneumatycznym. Jeśli zamierzamy korzystać z niego także podczas dokręcania – koniecznie urządzenie ustawmy na małą siłę.
Po dokręceniu sekcji zmieniamy rozstawy sekcji środkowych (nr 3 i 4), które należy nieco rozszerzyć. Regulacji szerokości dokonuje się po poluzowaniu śrub i przesunięciu całych sekcji na ramie, na odległość 75 cm. Po lekkim dokręceniu sprawdzamy miarą, czy zakładana odległość zgadza się z rzeczywistą.
 
Odkręcanie skrajnych sekcji ramy wiąże się z koniecznością pomocy drugiej osoby. Sekcja mocowana jest wespół ze znacznikiem.
 
Tarcze do wymiany
 
Po złożeniu sekcji i wyregulowaniu odległości pomiędzy nimi – możemy zakładać z powrotem zdemontowane w dwóch sekcjach przekładnie kątowe, które są mocowane w ramie sekcji, co pozwala na przesuwanie ich wraz z sekcją, niezależnie od jej położenia. Trzeba zwrócić uwagę na stan ich łożysk, jak również łożyska o przekroju kwadratowym, w mocowaniach stabilizujących wałki napędowe siewnika. Środkowe dwie sekcje rozsuwamy na 75 cm. Po zamocowaniu sekcji we właściwych miejscach na ramie sztywnej i jej części przesuwnej, możemy zakładać wałki oraz koła zębate napędu i łańcuchy. Sprawdźmy koniecznie łożyska utrzymujące wałki napędowe maszyny. Po zamontowaniu łańcuchów i kół zębatych oraz założeniu zabezpieczeń, możemy wymienić tarcze pojedynkujące. Na potrzeby siewu buraka zakładane są tarcze …
 
Więcej w RPT 6/2011
 
Tekst i zdjęcia: Tomasz Bujak
 
 
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone

Warning: include_once(content/info/popText.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/virtualki/97732/rpt/index.php on line 254 Warning: include_once(): Failed opening 'content/info/popText.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/virtualki/97732/rpt/index.php on line 254