Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolniczy Przegląd TechnicznyNowoczesna UprawaPrzedsiębiorca RolnyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz swoje zbiory kukurydzy na kiszonkę?
 
Dobrze
Źle
Trudno powiedzieć


Text
Text
Artykuł z numeru: 01/2014
Przystawka do kukurydzy marki Emmarol

Polski zestaw
 

Jedynym obecnie rodzimym producentem adapterów do obrywania kolb jest słupska firma Emmarol. Postanowiliśmy odwiedzić jednego z użytkowników maszyn tej marki podczas pracy.

 

Eugeniusz Marciniak z Niedrzakowa koło Kutna w województwie łódzkim do zbioru kukurydzy na ziarno wykorzystuje pięcioklawiszowy, 120-konny kombajn Bizon Z058 Rekord z 1997 r.

Polski okręt żniwny na początku współpracował z ponaddwudziestoletnią czterorzędową węgierską przystawką marki Oros. Wysłużona maszyna przed ubiegłym sezonem kukurydzianym została zastąpiona tej samej szerokości nowym adapterem produkcji Emmarol z oznaczeniem EMH Z907/4.

Ślimaki w standardzie

Rolnik z Niedrzakowa zapłacił za polskiej konstrukcji przystawkę 53 000 zł netto. To bardzo atrakcyjna cena, a – jak zauważył Eugeniusz Marciniak – pod względem rozwiązań i wyposażenia maszyna ta nie odbiega od adapterów renomowanych zagranicznych firm. Warto zaznaczyć, że Emmarol, w odróżnieniu od konkurencji, w podstawowym pakiecie instaluje aktywne ślimakowe rozdzielacze boczne. Są one nieznacznie droższe od ich biernych odpowiedników, które na specjalne życzenie klienta słupski producent również montuje.

Przystawka Emmarol EMH Z907/4 waży 1300 kG. To o 160 kG mniej od uprzednio agregowanej do kombajnu Eugeniusza Marciniaka maszyny. Mimo mniejszego ciężaru nowy adapter wygląda dość solidnie. Podobnie jak przy poprzedniej przystawce dzioby oraz osłony międzyrzędowe wykonane są z blachy stalowej. Producent ze Słupska przewiduje w najbliższej przyszłości alternatywny montaż tych elementów z tworzywa sztucznego. Pomimo wielu zalet plastikowych rozdzielaczy i pokryw międzyrzędowych wielu rolników ceni sobie stalową budowę ze względu na możliwość ich wyklepania i pospawania w przypadku ewentualnych uszkodzeń.
 
Tarcze z nożami docinającymi łodygi są zgodnie ze współczesnym trendem wysunięte do przodu. W jednej z przestrzeni pomiędzy sekcjami znajdziemy siłownik dwustronnego działania służący do regulacji odstępu między płytami obrywającymi kolby (strzałka).
Unoszone ze wspomaganiem pneumatycznym osłony międzyrzędowe pozwalają na wygodne oczyszczenie przystawki z nagromadzonych pozostałości roślinnych.
Firma Emmarol do przekazania napędu z kombajnu na adapter oferuje w podstawowym wyposażeniu dwurzędową przekładnię łańcuchową. Takie rozwiązanie powinno odwdzięczyć się wysoką trwałością przy dużym obciążeniu.

 

Dwa lub trzy noże

Adapter marki Emmarol charakteryzuje się tradycyjną budową wałków wciągających oraz standardowo instalowanych docinaczy łodyg. Te pierwsze mają na obwodzie przykręcone po cztery noże o długości 48 cm i obracają się z prędkością wynoszącą 970 obr./min,zaś te drugie uzyskują 2650 obr./min. Zgodnie ze współczesnym trendem tarczowe rozdrabniacze wysunięte są do przodu, tak aby ciąć łodygi już przy pierwszym kontakcie roślin z wałkami wciągającymi. Podczas naszej wizyty docinacze sprawowały się bardzo dobrze, pozostawiając po sobie krótko pocięte i równomiernie rozrzucone po polu resztki pożniwne. Do tarczy rozdrabniacza w przystawce rolnika spod Kutna przykręcone są dwa ostrza. Na życzenie klienta dostępne są także trzynożowe sieczkarnie łodyg. Docinacz indywidualnie przy każdym rzędzie może być szybko i wygodnie wyłączony poprzez pociągnięcie do siebie dźwigni, jej przekręcenie i ustalenie w nowym położeniu. Podobną rączkę znajdziemy także w pobliżu poszczególnych pokryw międzyrzędowych. Te dźwignie służą do odryglowania osłon w celu ich podniesienia do celów obsługowych.

Sekcje robocze napędzane są dwurzędową przekładnią łańcuchową z automatycznym wymuszonym smarowaniem. Za doprowadzenie na szczotki dozujące oleju odpowiada pompka tłokowa wprawiana cyklicznie w ruch tarczą mimośrodową. Środek smarny zgromadzony jest w umieszczonym na tylnej ścianie adaptera zbiorniku o pojemności...

Więcej w RPT 1/2014
 
Tekst i zdjęcia: Przemysław Olszewski
 
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone

Warning: include_once(content/info/popText.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/virtualki/97732/rpt/index.php on line 254 Warning: include_once(): Failed opening 'content/info/popText.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/virtualki/97732/rpt/index.php on line 254